Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Мохамед е најчестото машко име во Брисел

Занимливости

Мохамед е најчестото машко име во Брисел

Според статистичките податоци на Белгиската национална статистичка служба, минатата година Мохамед било најчестото име во Брисел.

Во Белгија најраспространето машко име е Жан. Тоа важи и за регионот Валонија, а во Фландрија пак, мажите најчесто го носат името Марк.

Во „женска категорија“, кај Белгијките воопшто, најчесто се среќава името Марија или Мари.

Според официјалната статистика, најмногу доселеници во Брисел има од Франција, а на второ место се Мароканците. Во белгискиот главен град, има граѓани од вкупно 184 земји.

Во Белгија околу 65 отсто од доселениците се од европските држави.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.