//
Следи нѐ
To Top

Мохамед е најчестото машко име во Брисел

Според статистичките податоци на Белгиската национална статистичка служба, минатата година Мохамед било најчестото име во Брисел.

Во Белгија најраспространето машко име е Жан. Тоа важи и за регионот Валонија, а во Фландрија пак, мажите најчесто го носат името Марк.

реклама

Во „женска категорија“, кај Белгијките воопшто, најчесто се среќава името Марија или Мари.

Според официјалната статистика, најмногу доселеници во Брисел има од Франција, а на второ место се Мароканците. Во белгискиот главен град, има граѓани од вкупно 184 земји.

Во Белгија околу 65 отсто од доселениците се од европските држави.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 16, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 16, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 16, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: