//
Следи нѐ
To Top

На ТВ екраните во Северна Кореја ниту една снимка од ЗОИ

Додека стотици милиони луѓе во светот се подготвуваат за следење на завршната церемонија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Севернокорејците се уште немале прилика на телевизија да гледаат ниту еден спортски настан од ЗОИ.

Недостигот на известување од Игрите во Пјонгчанг е во целосна спротивност во споредба со вниманието кое јужнокорејските медиуми му го посветија на присуството на севернокорејската делегација на отворањето на Игрите.

реклама

Севернокорејските државни медиуми никогаш не биле особено посветени на известување за меѓународни случувања, туку нивната работа повеќе се сведува на глорифицирање на Ким Џонг-ун и најновите пропагандни пораки на властите.

Во таа смисла севернокорејските медиуми останаа доследни, имајќи предвид дека единствените извештаи од Пјонгчанг беа за посетата на помладата сестра на Ким и формалниот претседател на Северна Кореја за време на свеченото отворање на ЗОИ во Јужна Кореја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: