//
Следи нѐ
To Top

На ТВ екраните во Северна Кореја ниту една снимка од ЗОИ

Додека стотици милиони луѓе во светот се подготвуваат за следење на завршната церемонија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Севернокорејците се уште немале прилика на телевизија да гледаат ниту еден спортски настан од ЗОИ.

Недостигот на известување од Игрите во Пјонгчанг е во целосна спротивност во споредба со вниманието кое јужнокорејските медиуми му го посветија на присуството на севернокорејската делегација на отворањето на Игрите.

реклама

Севернокорејските државни медиуми никогаш не биле особено посветени на известување за меѓународни случувања, туку нивната работа повеќе се сведува на глорифицирање на Ким Џонг-ун и најновите пропагандни пораки на властите.

Во таа смисла севернокорејските медиуми останаа доследни, имајќи предвид дека единствените извештаи од Пјонгчанг беа за посетата на помладата сестра на Ким и формалниот претседател на Северна Кореја за време на свеченото отворање на ЗОИ во Јужна Кореја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 24, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 24, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 24, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: