//
Следи нѐ
To Top

Во храната треба да се ужива пополека

Српската актерка Јелена Гавриловиќ периодов ја очекува првата епизода од својот нов проект – серијата „Династијата Немањиќ“, па по тој повод даде и интервју за Б-92, во кое говори за себе и своите здрави навики.

– Виното ме асоцира на море, на дружење со музика. Во последно време повеќе сакам црвени вина, и мислам дека е и убаво и здраво секој ден да испиваме чаша црвено вино, смета глумицата.

реклама

Натаму, таа говори и за своето гурманство.

– Сакам различни кујни, иако пораснав со онаа традиционалната. Секако, сакам повремено да пробам и нешто од нашата домашна кујна, но сепак, француската ми е најблиска до мојот вкус. Не само поради самата храна, туку повеќе поради нивниот комплетен пристап и однос кон храната… Прочуениот француски ручек кој трае со часови, додава Гавриловиќ.

„Како што минуваат годините“, таа вели дека се повеќе се насочува кон здравите намирници и здравиот начин на подготвување храна…

– Медитеранската кујна секако спаѓа во умерена, здрава храна, со многу риба, а која инаку, многу ми годи, истакнува глумицата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 26, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 26, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 26, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: