//
Следи нѐ
To Top

Баба на 93 години замина во Кенија да волонтира

Баба Ирма од Италија одлучи на 93 години да отпатува во Кенија, каде што три недели ќе волонтира во сиропиталиште.

Фотографија, на која баба Ирма со едната рака се потпира на бастум, а со другата влече црвен куфер, на Фејсбук сподели нејзината внука Елиса Колтро.

реклама

– Погледнете ја, дали може некој да ја спречи, напиша внуката под фотографијата.

Статусот на Фејсбук е споделен околу 7.000 пати и тоа за два дена.

Инаку, бабата долго време го поддржувала сиропиталиштето во Кенија, основано од мисионер од нејзиниот крај, и конечно одлучи, во придружба на нејзината ќерка, да оди да волонтира неколку недели.

Ирма останала вдовица на 26 години и сама ги одгледала своите три деца.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 28, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 28, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 28, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: