fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ОСКАРИ: Најдобар филм во 2017 година е „Обликот на водата“

Сцена

ОСКАРИ: Најдобар филм во 2017 година е „Обликот на водата“

Филмот „Обликот на водата“, во режија на мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо е награден со Оскар за најдобар филм, на церемонијата што ноќеска се одржа во Долби театарот во Лос Анџелес. Дел Торо го доби признанието и за најдобар режисер. „Обликот на водата“ беше номиниран во 13 категории, а награди доби само за четири.

– За овој момент мечтаев како момче во мексико. Оскарот го посветувам на сите млади режисери во целиот свет кои имаат намера да снимаат филмови, онакви какви што сакаат, изјави мексиканскиот режисер и додаде дека како многу други, е емигрант во Америка.

Тој нагласи дека САД е негов дом во „секоја смисла на зборот“.

Оскар за најдобра машка улога доби Гери Олдман за улогата во филмот „Најмрачниот час“, во кој маестрално го оживеа Винстон Черчил.

– Би сакал да се збалагодарам на мојата мајка која има 99 години и која е постара од Оскарот. Мамо, стави вода за чај, доаѓам, ќе донесам Оскар, изјави Олдман и му се заблагодари на Винстон Черчил, кој му „правел друштво“ додека ја креирал улогата.

Френсис Мекдермонд доби Оскар за главна женска улога во филмот „Три билборди пред Ебинг, Мисури“. Таа ги повика сите жени во салата да станат…- Не има многу во филмската индустрија во Америка. Важно е да разговараме меѓусебно, бидејќи имаме сешто да пружиме на таа индустрија, истакна Мекдермонд.

Оскар за филм вон англиско говорно подрачје доби Чиле, во остварувањето на Себастијан Лејл, Фантастична жена. Во тој филм главната улога ја игра трансродна личност.

Едно од најголемиоте изненадувања на доделувањето на Оскарите се случи во категоријата документарен филм. Оскар доби Икарус во кој се зборува за наводното допингување спортисти во Русија. Кошаркарската ѕвезда Коби Брајант беше награден за краткиот анимиран филм „Dear basketball“.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.