//
Следи нѐ
To Top

Во болница во Индија, наместо перница, ставиле отсечена нога

Во државна болница во индискиот град Џанси суспендирани се двајца лекари откако е откриено дека на 28-годишен пациент, жртва во сообраќајна несреќа, наместо перница под главата му е ставена неговата отсечена нога.

Роднините на тешко повреденото момче, чистач на училишен автобус, кој по несреќата е префрлен во болница заедно со уште 25 повредени деца, изјавиле за индиската телевизија НДТВ дека болничкиот персонал го игнорирал нивното барање да му дадат перница.

реклама

Директорот на болницата Садна Каушник изјавил дека на пациентот „веднаш“ му било пружано внимание, но дека ногата под глава му ја ставил негов роднина.

Истрага за инцидентот наредија властите на државата Утар Прадеш, една од најсиромашните сојузни држави  во Индија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 12, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 12, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 12, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: