//
Следи нѐ
To Top

Тајландските власти ја затвораат познатата плажа од филмот со Ди Каприо

Властите на Тајланд донесоа одлука привремено да ја затворат плажата Маја беј, која стана светски позната по филмот „Плажа“ со Леонардо ди Каприо.

Целта на оваа одлука е да се запре загадувањето на плажата од големиот прилив на туристи.

реклама

Плажата Маја беј, која се наоѓа на остовот Фи Фи во Андманското Море, ќе биде затворена за сите посетители четири месеци во годината почнувајќи од јуни оваа година, за да се обноват коралните гребени и морскиот живот.

Голем број тајландски национални паркови се затворени од средината на мај до средината на октомври, но плажата Маја беј на барање на туристите досега беше отворена во текот на целата година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијамарт 29, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: