Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВЕЛИГДЕНСКИ ОБИЧАИ: Ставете ја свеќата под перница – тој што ви е суден ќе ви дојде на сон

Занимливости

ВЕЛИГДЕНСКИ ОБИЧАИ: Ставете ја свеќата под перница – тој што ви е суден ќе ви дојде на сон

Велигден е еден од најголемите христијански празници. Без разлика дали сте голем верник или не, сепак сите сакаме да ги поминеме овие празнични денови со најсаканите и најблиските.

Велика Сабота е ден кога може да вапцате јајца, доколку не сте успеале во четврток. Ден кога се бања со црвено јајце и здравец. А, на полноќ верниците со запалени свеќи ја заобиколуваат црквата три пати.

Се вели меѓу народот дека онолку пати колку што ќе ти изгаси свеќата, толкав е бројот на гревови кои си ги имал во текот на годината. А девојките, треба да ја стават свеќата под перница и на сон ќе им дојде тој што им е суден.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.