//
Следи нѐ
To Top

ВЕЛИГДЕНСКИ ОБИЧАИ: Ставете ја свеќата под перница – тој што ви е суден ќе ви дојде на сон

Велигден е еден од најголемите христијански празници. Без разлика дали сте голем верник или не, сепак сите сакаме да ги поминеме овие празнични денови со најсаканите и најблиските.

Велика Сабота е ден кога може да вапцате јајца, доколку не сте успеале во четврток. Ден кога се бања со црвено јајце и здравец. А, на полноќ верниците со запалени свеќи ја заобиколуваат црквата три пати.

реклама

Се вели меѓу народот дека онолку пати колку што ќе ти изгаси свеќата, толкав е бројот на гревови кои си ги имал во текот на годината. А девојките, треба да ја стават свеќата под перница и на сон ќе им дојде тој што им е суден.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 7, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: