Следи нѐ
To Top

ИНТЕРВЈУ: Маркус Гинјард, еден од најдобрите кошаркари во Македонија ужива во Скопје од Че кафе до Градски парк

Филантропија, атлетика и излегувањето одат рака под рака и совршен пример за тоа е Маркус Гинјард, кошаркар за КК Работнички.

Тие ја изиграа можеби една од најсовршените сезони до сега и сега се фокусирани на трофејот. Надвор од Работнички Маркус ги посети и децата од СОС Детско село и Домот за деца „11 Октомври“. Сака шолја добро кафе, убава музика и малку ракија.

реклама

ИНТЕРВЈУ: Маркус Гинјард, еден од најдобрите кошаркари во Македонија ужива во Скопје од Че кафе до Градски парк

Изгледа како да не некој ред во тоа Маркус што го прави во Скопје, но најверојатно е да е поради тоа што тој ужива во животот и тоа му е движечката сила да ја фокусира својата енергија и време за заедницата и за сам себе.

1. Играш за КК Работнички веќе некое време и постигнуваш многу. Како успеваш да се задржиш на ова ниво на кое си сега?

– Со константна работа, како тим и како индивидуа. Во општеството се фокусираме на резултатите, но процесот е најважен. Ова што постигнуваме е резултат на многу работа на терен и многу часови тренирање.

2. Во која арена се чувствувате под најголем предизвик за вашата игра, а во која арена обожаваш најмногу да играш?

– Убави ми беа натпреварите кои ги игравме во салата на Гостивар. Таму има одлична атмосфера. Но, сигурно дека салата која е мој најголем фаворит е Градски Парк! Се надевам дека се повеќе фанови ќе доаѓаат на натпреварите како му се приближуваме на плеј офот!

ИНТЕРВЈУ: Маркус Гинјард, еден од најдобрите кошаркари во Македонија ужива во Скопје од Че кафе до Градски парк

3. Имаш ли омилен жанр на музика и омилен музичар?

– Ги слушам скоро сите жанрови на музика ама моментално немам омилен. Некои од моите песни кои нон-стоп ги слушам се: Drake-God’s Plan, G-Easy-Love is Gone, Macklemore-Hold Your Head Up, RL Grime-I Wanna Know, Logic & Marshmello-Everyday, Justin Timberlake-Say Something

4. Ги посети децата од 11 Октомври и СОС Детско село. Зошто го правиш тоа?

– Многу е важно да вратиш на заедницата, и тоа беше само една од идеите кои ги имав за да го постигнам тоа. Мислам дека треба секогаш да се фокусираме на младите, следната генерација на лидери и да ги мотивираме да ги остварат своите соништа.

5. Дали си вклучен во проекти за заедницата надвор од Македонија?

– Во САД имам свој кошаркарски камп, Маркус Гинјард кошаркарскиот камп, каде се фокусираме на тоа да ги учиме учесниците за кошарката, но и да им помогнеме да ја развијат својата самодоверба, тимска работа, дисциплината и други животни лекции.

ИНТЕРВЈУ: Маркус Гинјард, еден од најдобрите кошаркари во Македонија ужива во Скопје од Че кафе до Градски парк

6. Каде сакаш да излегуваш и кое е твоето омилено место во Скопје и Македонија?

Во Скопје има неколку места кои ги посетувам редовно. Che Cafe е моето локално место. Drip Coffee ги има најдобрите баристи и најубавото кафе. Sushico затоа што обожавам суши. Skopje Marriott и Градски парк е моето омилено место кога сум надвор и ужива во времето

7. Кога некој кој знаеш би дошол во Македонија, што би им препорачал? Што би препорачал и за ноќниот живот?

– Поради моето искуство би препорачал да го посетат кањонот Матка, Охридското езеро и да најдат време за Скопје. Сигурен сум дека ќе најдат многу добри ресторани и ќе уживаат во македонската храна и ракија

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Интервју

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.