//
Следи нѐ
To Top

Нова оригинална туристичка атракција на Малдивите (ВИДЕО)

Пловечките бунгалови минатата година беа најчест избор на  посетителите на Малдиви. Меѓутоа, оваа земја сега добива нова туристичка атракција – подводна вила, прва во светот од таков вид, а се наоѓа на островот Рангали.

Називот на резиденцијата е Мурака, што значи корал на дивехи – јазикот што се говори во оваа островска држава во Индискиот Океан.

реклама

Објектот е дизајниран така што во целост се вклопува во подводното окружување, овозможувајќи им на гостите „да бидат дел од подводниот свет“.

– Инпсирирани и со желба да понудиме нови искуства за туристите, со првата подводна резиденција на светот на гостите им овозможуваме да ги истражат Малдивите од целосно нова перспектива, од под морската површина, истакнува директорот на компанијата Краун, Ахмед Салим, кој воедно е и главен архитект и дизајнер на Мурака.

Објектот има две нивоа – едно над површината на океанот и едно под неа. Подводното ниво се состои од спална соба со голем кревет, дневна, бања и спирални скали што водат до горното ниво.

Горниот дел пак, има двокреветни соби, бањи, сала за вежбање, соби за батлерите, приватни безбедносни простории, заеднички дневен престој, кујни, бар, тарпезарија и палуба со поглед кон зајдисонцето.

Вилата одеднаш може да прими вкупно девет лица.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 19, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 19, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 19, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: