//
Следи нѐ
To Top

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондончани и извесен период имаше долги редици пред угостителскиот објект „Максвелс бар и грил“ за да се купи овој производ.

Менаџерот на овој бар во Лондон, Ентони Најт, наведува дека за да го усовршат рецептот им биле потребни четири недели во кој оствариле лош комерцијален успех.

реклама

– Во тој период направивме само околку 400 крофна-бургери. Но потоа за првата седмица продадовме над 1.300 парчиња. А викендот луѓето буквално чекаа надвор во редици за да го пробаат нашиот бургер, истакна Најт.

Крофна-бургерот се прави на тој начин што во тесто за крофни се ставаат кашкавал, плескавица, кисели краставички, сос и сланина, потоа тоа се затвора како крофна и се пржи во жешко масло. Откако ќе се извади во него се вбризгува кечап, а потоа се попрскува со шеќер во прав.

Цената на една порција, која вклучува и помфрит, чини 17 евра.

Според клиентите овој вид на брза храна е многу вкусен, бидејќи претставува совршен спој на различни текстури.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 21, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: