//
Следи нѐ
To Top

„ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ“: Проект на учениците од „Корчагин“ со тема за холокаустот

„Да не се заборави…“ е вториот проект на учениците од гимназијата „Раде Јовчевски – Корчагин“ во кој главна тема е холокаустот.

За овој проект е дадена иницијатива од самите ученици, кои претходната година имаа можност да го посетат логорот „Аушвиц“, кој се наоѓа на 60 километри од Краков, Полска.

реклама

Проектот има за цел пренесување на знаења, како и запознавање со другите култури, кое пак претставува водечка сила во секое општество.

Денеска во 19:00 часот ќе се одржи настан во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија каде ќе биде презентиран овој проект.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: