//
Следи нѐ
To Top

Гркинка е највозрасна жена на светот (ВИДЕО)

Пред неколку денови почина највозрасното лице на светот, 117-годишната Јапонка Наби Таџима. Така, нејзината титула и припадна на Катерина Карнару од грчкиот остров Пелопонез, која има 112 години.

– Имаше многу тажни моменти во мојот живот. Мојот сопруг почина, а и моите деца, додека беа млади. За среќа, имам прекрасни роднини. Мојот син беше капетан во морнарицата. Штом отиде в пензија, изгради куќа во Атина. Но, бргу потоа почина и не стигна да ужива во неа, раскажува старицата во интервју за локален медиум.

реклама

Според официјални документи, госпоѓа Карнару е родена на 25 јули 1905 година, а летово ќе наполни 113 години.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 27, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 27, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 27, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: