fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Вардар ќе ја брани европската титула во Келн!

Ракомет

Вардар ќе ја брани европската титула во Келн!

Македонскиот првак Вардар втора година по ред ќе игра на завршниот турнир во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ денеска во реванш четвртфиналето загубија од Кил со 28:27, но благодарение на победата на гостински терен со 29:28 и повеќе постигнати голови на гости обезбедија Ф4 во елитното натпреварување во кое го бранат трофејот.

Гостите најавија тежок натпревар за Вардар со водството од 3:0, но нашите ракометари го „свртија“ резултатот во своја корист и поведоа со 8-5 во 12.минута. До крајот на полувремето Кил стигна до изедначување 13:13. Вардар повторно водеше со три разлика (20:17) во 40.минута, плус три имаше и во 45.минута. Во последните десетина минути германскиот тим фати приклучок и го одведе мечот во драматичен финиш и пирова победа.

Вардарци бодрени од преку 6,5 илјади гледачи во преполниот СЦ „Јане Сандански“ го одиграа последниот натпревар во Лигата на шампионите во овој состав.

Покрај Вардар досега пласман на Ф4 во Келн обезбедија уште и ПСЖ и Нант за кој настапува македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров.

Завршниот турнир во ЛШ ќе се игра на 25 и 26 мај.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ракомет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.