Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Њујоркшкиот хотел „Плаза“ продаден за 600 милиони долари

Магазин

Њујоркшкиот хотел „Плаза“ продаден за 600 милиони долари

Легендарниот њујоркшки хотел „Плаза“ е продаден за цена од 600 милиони долари.

Договорот за продажба ќе биде финализиран на 25 јуни, а хотелот ќе го купат двајца инвеститори.

Станува збор за Шанал Кан, основач на компанијата „Вајт сити венчерс“ со седиште во Дубаи, и Камран Хаким од холдингот „Хаким“, кој е еден од најголемите сопственици на недвижности во Њујорк.

Хотелот „Плаза“ е отворен во 1907 година и е единствениот хотел кој е впишан во американскиот Национален регистар на историски знаменитости.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.