fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Посебен сообраќаен режим поради Скопскиот маратон

Вести

Посебен сообраќаен режим поради Скопскиот маратон

Поради „Виз Ер Скопски Маратон 2018“, организиран од Сојузот на спортови на Скопје на кој учествуваат околу 10.000 натпреварувачи од педесетина земји, денеска одредени сообраќајници се забранети за сообраќај. 

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје презема мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на градот.

МВР соопшти дека за трката на 5.000 метри предвидена е траса на движење преку плоштад Македонија, преку Камени мост лево покрај новиот театар, па лево преку мостот Гоце Делчев до бул.Илинден и по него лево по улиците „Рузвелтова“, „М.Т.Гологанов“, „Димитрие Чуповски“, „11-ти Октомври“ и пред Порта Македонија се врти лево на плоштад Македонија каде е целта.

Стартот на полумаратонот на 21 километар е од плоштадот Македонија преку Камени мост, лево покрај новиот театар, лево по мостот Гоце Делчев по бул. Илинден лево по ул. „Љубљанска“ и ул. „Московска“, десно по ул „.Војвода Васил Чакаларов“, на крајот на улицата се врти назад и се оди по улиците „М.Т.Гологанов“, „Димитрие Чуповски“, „11-ти Октомври“, „Крушевска република“, по бул. „Трета Македонска бригада“, ул. „Фрањо Клуз“, бул. „Јане Сандански“ до крајот пред семафорот со бул. „Србија“ каде се врти назад по бул. „Јане Сандански“, и улиците „Фрањо Клуз“, „Крушевска Република“, „11-ти Октомври“, се влегува низ Порта Македонија и на плоштадот, каде е и целта.

И главната маратонска трка ќе се одвива по истите сообраќајници како полумаратонот, но со уште еден дополнителен круг.

Полицијата апелира до граѓаните за разбирање и почитување на посебниот сообраќаен режим во текот на одржувањето на настанот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.