//
Следи нѐ
To Top

Туристи фрлиле во вода 200 милиони години стари отисоци од диносауруси

Туристите несвесно ги уништуваат 200 милиони години старите отисоци од диносауруси при посетата на националниот парк „Ред флит“ во сојузната американска држава Јута.

Локалните власти соопштија дека најмалку десет праисториски отисоци од диносауруси со должина од 43 сантиметри исчезнале од паркот.

реклама

– Туристите не сфаќаат дека камењата кои ги фрлаат во вода се прекриени со траги кои ги оставиле диносаурусите, изјави управникот на паркот Џош Хансен.

Поради овој проблем во паркот беа поставени дополнителни табли со предупредувањa, a со цел да се спречи натамошниот вандализам.

Властите планираат да ангажираат и нуркачки екипи, кои би ги извлекле фрлените отисоци, иако експертите сметаат дека повеќето од нив се неповратно уништени.

Паркот годишно го посетуваат над 33.000 жители.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: