Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Пожар во „Макстил“, горело отпадно железо

Вести

Пожар во „Макстил“, горело отпадно железо

Отпадно железо пред рециклирање синоќа се запалило во фабриката „Макстил“ во Скопје при што интервенирала Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје со девет возила и 21 пожарникар.

Поради високата температура и густиот чад што се развиле од пожарот, дополнително биле побарани три цистерни со вода од Комунална хигиена, три цистери од Водовод и едно противпожарно возило од рафинеријата „ОКТА“.

Командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, Звонко Томески за МИА изјави дека опожарени се околу 500 кубни метри складирано железо и оти се уште се работи на терен.

– Температурата е намалена и почнува да се работи на физичко отстранување на материјалот и негово догаснување, изјави Томески.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.