fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во Нов Зеланд забележан најголемиот бран во јужната хемисфера

Магазин

Во Нов Зеланд забележан најголемиот бран во јужната хемисфера

Научници од Нов Зеланд забележаа бран од 23,8 метри, за кој се верува дека е најголемиот бран регистриран на јужната хемисфера.

– Ова е навистина возбудлив настан и според нашите сознанија ова е најголемиот бран воопшто забележан во јужната хемисфера, истакна Том Дурант, океанограф од метеролошката служба на Нов Зеланд.

Метеролошката служба соопшти дека бранот со височина на осумкатна зграда бил измерен во близина на островот Кемпбел во јужниот Пацифик.

Со оваа височина тој го надминува бранот од 22,03 метри измерен во 2012 година јужно од австралиската држава Тасманија.

Дурант наведе дека бранот е предизвикан од нискиот притисок и ветровите со брзина од 120,38 километри на час.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.