//
Следи нѐ
To Top

Во Нов Зеланд забележан најголемиот бран во јужната хемисфера

Научници од Нов Зеланд забележаа бран од 23,8 метри, за кој се верува дека е најголемиот бран регистриран на јужната хемисфера.

– Ова е навистина возбудлив настан и според нашите сознанија ова е најголемиот бран воопшто забележан во јужната хемисфера, истакна Том Дурант, океанограф од метеролошката служба на Нов Зеланд.

реклама

Метеролошката служба соопшти дека бранот со височина на осумкатна зграда бил измерен во близина на островот Кемпбел во јужниот Пацифик.

Со оваа височина тој го надминува бранот од 22,03 метри измерен во 2012 година јужно од австралиската држава Тасманија.

Дурант наведе дека бранот е предизвикан од нискиот притисок и ветровите со брзина од 120,38 километри на час.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: