fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Израел победи на 63. Евровизија

Музика

Израел победи на 63. Евровизија

Изборот на песна на Евровизија во 2019 година ќе се одржува во Израел откако синоќа во Лисабон нивната претставничка Нета Барзилај победи со песната „Toy“ (Играчка).

Право на глас имаа сите 43 земји што учествуваа на годинашниот избор. Гласовите беа од стручни национални жирија и од телевоутингот на ТВ-публиката.

Победничката од Израел освои вкупно 529 гласови. Второпласирана беше претставничката на Кипар со освоени 436, а третото место го освои Австрија со 342 гласа.

Во финалето на 63. Евровизија се натпреваруваа 26 земји – по десет од двете полуфинални вечери, како и земјата домаќин (Португалија) и земјите од големата петорка кои директно влегуваат во завршната вечер.

Португалија првпат беше домаќин на европското натпреварување за песна, благодарение на победата на нејзиниот минатогодишен претставник Салвадор Собрал.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Музика

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.