Поврзи се со нас

Популарно.мк

Тренеска Дескоска министер за правда, Арбр Адеми за образование, Асаф Адеми за култура

Вести

Тренеска Дескоска министер за правда, Арбр Адеми за образование, Асаф Адеми за култура

Премиерот Зоран Заев попладнево го испрати предлогот за промена на составот на Владата до Собранието на Република Македонија. 

Досегашната министерка за образование Рената Тренеска Дескоска е предложена за нова министерка за правда, а за министер за образование нејзиниот актуелен заменик Арбр Адеми, кадар на ДУИ.

За министер за култура е предложен Асаф Адеми, кој доаѓа од Беса, додека за министер без ресор е предложен Бардул Даути, која доаѓа од ДПА.

Се очекува, седницата за реконструкција на Владата да се одржи во текот на следната недела.

Предлогот на Владата официјално утре изутрина ќе биде достапен на веб-страната на Собранието, информираат од таму.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.