fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најкраткиот меѓународен лет трае осум минути

Занимливости

Најкраткиот меѓународен лет трае осум минути

Осум минути – толку трае летот на најновата авио-линија, кој веќе е прогласен за најкраток во меѓународниот сообраќај.

Линијата, која ја пушти авиокомпанијата „Аруба ерлајнс“, ги поврзува Аруба, карипскиот остров под суверенитет на Холандија и градот Пунто Фихо во северниот дел на Венецуела.

Растојанието помеѓу двата аеродроми е само 80 километри, а „Аруба ерлајнс“ за оваа кратка линија го избра „бомбардиер CRJ200“, најбрзиот авион.

Летовите на експресната авио-линија ќе се извршуваат два пати неделно – понеделник и петок – а најевтината карта ќе чини околу 200 долари.

Пред повеќе од една година, беше згасната досегашната најкратка  авио-линија, помеѓу Алтернхајн во Швајцарија и Фридрихшафен во јужна Германија.

Австриската компанија „Пиплс Виеналајн“, кој го одржуваше летот од 8 минути со авионот „Ембраер 170“, на тој чекор се одлучила поради слабиот интерес на патници.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.