fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

На површината на Плутон откриени дини од леден метан

Занимливости

На површината на Плутон откриени дини од леден метан

Научници открија уште еден егзотичен феномен на најзагадочната џуџеста планета во Сончевиот Систем – Плутон. Станува збор за пространи дини од зрнца заледен метан, ситни колку песок, кои ги нанел ветрот.

Дините се снимени 2015 година од вселенскиот брод на НАСА, „Нови хоризонти”. Зафаќаат 775 квадратни километри и се наоѓаат близу планинскиот венец Ал Идриси Монтес, кој е настанат од замрзната вода, соопштуваат научниците од американската Национална аеро-вселенска администрација (НАСА).

– Иако е доста далеку од Земјата и е прилично студен, Плутон има хаотични процеси какви што никогаш не сме очекувале. Многу е поинтересен отколку што мислевме, и тоа ќе рече дека далечните небесни тела се вредни да се посетат, смета професорката Џени Радебаух од Универзитетот Бригам Јанг.

Ова откритие е изненадувачки и постои сомнеж дека атмосферата на Плутон, која е релативно тенка и воглавно составена од нитроген, со мала количина метан и јаглен моноксид, може да собере толку ветер којшто би ги оформил овие дини. Површината на Плутон е составена од рамнини, планини, кратери и долини.

– Дините можат да се појават на сосем неочекувани места. Се формираат на планети со доста различни атмосфери – од Венера до Плутон, вели еккспертот од Универзитетот на Плимаут, Мет Телфер.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.