fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Франција отвори лотарија со цел обнова на замоците

Занимливости

Франција отвори лотарија со цел обнова на замоците

Францускиот претседател Емануел Макрон ја покрена националната лотарија која има за цел собирање средства за обнова на замоците и други историски знаменитости во земјата.

Проектот е најавен денеска, при посетата на дворецот на познатиот француски филозоф Франсоа Волтер. кој се наоѓа близу границата со Швајцарија, и кој е пример за успешна обнова.

Од собраните парични средства, корист ќе имаат 250 објекти, меѓу кои и тврдина изградена во 18. век на Карибите, на островот Британи, којашто била дом на писателот Еме Сезар. Натаму, на списокот се наоѓа и бургундиски замок од 12. век, како и римски аквадукт во источна Франција.

Макрон, кој е познат љубител на културата и историјата, се надева дека овој проект ќе и донесе милиони евра на државата, освен паричните награди за добитниците.

Како што јавуваат локалните медиуми, ова е прв ваков проект во Франција.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.