fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Слика од раниот период на Ван Гог продадена за над 7 милиони евра

Занимливости

Слика од раниот период на Ван Гог продадена за над 7 милиони евра

Уметничко дело што холандскиот уметник Винсент ван Гог го насликал во својата младост, е продадено за 7.065.000 евра на аукција во Париз. 

Платното насловено „Жени крпат рибарски мрежи на дините”, беше проценето меѓу 3 и 5 милиони евра. На него се претставени селанки кои работат под облачно небо. и пејзаж од околината на холандскиот град Хаг, каде што Ван Гог кусо време и престојувал. Сликата е создадена во 1882 година, кога уметникот имал 28 години.

Купувачот е американски колекционер. Сумата платена за сликата, е светски рекорд за пејзаж од т.н. холандски период на творецот.

Претходно, сликата беше сопственост на колекционер од Европа, којшто ја беше дал под наем на на Музејот на Ван Гог во Амстердам.

Ова е прва продадена слика на Ван Гог во Франција во последниве 20 години, по „Градина во Овер”, која во 1990-те беше продадена за 10 милиони долари. соопшти аукциската куќа Арткјуријал.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.