//
Следи нѐ
To Top

Трамп и Ким си подадоа рака – заврши самитот помеѓу САД и Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, самитот во Сингапур го оценија како многу успешен.

– „Самитот помина подобро отколку што сите очекуваа“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп на крајот од историскиот состанок со лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, во Сингапур. Трамп додаде дека денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров ќе започне многу бргу.

реклама

Двајцата лидери потпишаа документ, чија содржина ќе биде соопштена дополнително.

Северно-корејскиот лидер Ким Џон Ун оцени дека по овој самит, минатото е заборавено.

Двајцата претседатели најнапред имаа 40-тина минути тет а тет средба, а потоа се одржа и состанок на двете делегации на највисоко ниво. Главна тема на самитот беше денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров.

Ова е прва средба меѓу претседатели на САД и на Северна Кореја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Свет

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: