//
Следи нѐ
To Top

Трикови против непријатна миризба на пот

Универзален рецепт против прекумерно потење нема, но има неколку трикови кои можат да ја ублажат ситуацијата…

Јаболков оцет

реклама

Тоа ги убива бактериите и помага во намалувањето на порите, со што се намалува и потењето. Се што треба да сториме е да го нанесеме со памуче под пазувите, пред спиење.

Пијте вода!

Дехидратацијата води до поинтензивно потење. Затоа, добро е да пиеме барем два литра вода дневно – за жените, и три литри за мажите.

Избегнувајте лута храна

Феферонките го поттикнуваат потењето, па се препорачува во потоплите периоди да се јаде помалку луто. Но, не и целосно да се изостави, оти лутата храна е полезна за здравјето.

Носете попроѕирна облека

Избегнувајте облека која се припива и лепи на телото. Носете лесна, памучна и попроѕирна облека, и избегнувајте маици од вештачки материјали, оти тие главно не пропуштаат воздух до кожата, што го зголемува и потењето, но и непријатната миризба.

Вежбајте!

Кога вежбаме, се потиме повеќе, но тоа тогаш е и помалку нагласено поради зголеменото лачење ендорфин. Хормонот на среќата го намалува нивото на кортизол (хормонот одговорен за стрес). Тоа го подобрува расположението и ги минимизира „несаканите појави“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: