//
Следи нѐ
To Top

По четири децении видена бела ајкула кај Балеарските Острови

Голема бела ајкула долга 5 метри била забележана на морето во шпанските Балеарските Острови, за прв пат по 40 години во овие води.

Ајкулата еден час била следена од меѓународниот тим во архипелагот Национален парк Кабрера, на 10 километри од брегот на Мајорка.

реклама

Во овој проект учествуваше тим од шпански и истражувачи од неколку европски земји.

Иако имаше гласини и неодредени информации дека во последниве години се забележува голема бела ајкула во шпанските води, се верува дека ова е прв потврден случај од 1976 година кога рибар од Мајорка фати шестметарски примерок, објави „Дејли мејл“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: