//
Следи нѐ
To Top

Фолегандрос – едно од најубавите неоткриени грчки островчиња

Фолегандрос е мал остров во грчкиот архипелаг Киклади, со само 32 километри квадратни површина и само 650 жители. Меѓу туристите е познато како едно од најубавите неоткриени грчки островчиња, а може да се комбинира со обиколка на Миконос, Санторини, Крит и Родос.

Само по себе, островчето нема што многу да понуди на туристите со префинет вкус, во смисла на забави и ноќен живот. Но, тоа не значи  и недостиг од добри ресторани, кафулиња или удобно сместување. Центар на островот е гратчето Хора коешто се наоѓа на рид, а е опкружен со стрмнини и мирис на темјан и оригано.

реклама

Фолегандрос е романтично место со силен средновековен карактер, со многу цркви и тврдини изградени како заштита од пирати.

Што се однесува до сместувањето, најпрепорачливи се Белведере апартманите или Провалма студио.

До островот се стигнува преку околните кикладски острови, на пример – Наксос, Миконос или Санторини, со траект. Или, пак, од пристаништето Пиреја во Атина, но возењето трае околу девет часа.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: