//
Следи нѐ
To Top

Ед Ширан обвинет за плагијаторство (ВИДЕО)

Британскиот пејач Ед Ширан доби тужба за плагијаторство за еден од неговите најголеми хитови „Thinking Out Loud“, и ако се докаже дека е точно, поп ѕвездата ќе мора да плати сто милиони долари.

Тужбата е од семејството на покојниот Марвин Геј. Тие тврдат дека Ширан ги украл музиката, ритмот, хармонијата, тапаните, темпото и придружните вокали од песната „Let’s Get It On“ од 1973 година.

реклама

Ширан засега се уште не се огласил за обвиненијата.

Песната „Thinking Out Loud“ се најде на неговиот албум „Х“ кој беше продаден во повеќе од 15 милиони примероци. На Јутјуб, пак, песната е преслушана над милијарда пати.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Музика

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: