Поврзи се со нас

Популарно.мк

Исчезнатите тајландски момчиња по девет дена пронајдени живи

Занимливости

Исчезнатите тајландски момчиња по девет дена пронајдени живи

По деветдневна потрагата пронајдени се живи 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер, кои беа исчезнати во поплавена пештера во Тајланд.

Локалните власти соопштија дека 13-темината се спасени по обемната спасувачка операција во пештерата Там Луанг во областа Чијанг Раи.

Момчињата на возраст од 11 до 16 години и нивниот 25-годишен тренер исчезнаа на 23 јуни, откако по обилните дождови нивото на водата беше зголемено и тие се нашле заробени во пештерскиот систем.

Операцијата за нивното спасување беше ризична и сложена поради надојдената вода и големи количества кал.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.