//
Следи нѐ
To Top

Наместо филмови, во Арена Пула ќе се гледа фудбал

Финалето од Мундијалот 2018 меѓу Хрватска и Франција ќе биде пренесувано во Арената во градот Пула. Градоначалникот на хрватското туристочко гратче Борис Милетиќ и им се заблагодари на Министерството за култура и Филмскиот фестивал во Пула кои одобрија, наместо филмови денес да се прикажува фудбал во живо од Москва.

За Хрватите денешниот натпревар (17 часот) е историски, бидејќи тие за првпат ќе играат финале на Светско првенство.

реклама

– Организирано гледање на играта на нашиот тим на најубавото место во светот е нашиот подарок за навивачите. Да бидеме колку што можеме и што можеме да направиме. Ајде да покажеме како и колку е Пула со хрватската репрезентација, рече Милетиќ.

На претходните натпревари на хрватската репрезентација на Светското првенство во Русија на форумот Пула присуствуваа повеќе од 20.000 посетители.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 15, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 15, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 15, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: