//
Следи нѐ
To Top

Итака – островот на нимфите

Грчкиот остров Итака е долг 29 и широк – шест километри, и се наоѓа на три километри источно од Кефалонија – најголемиот остров во Јонското Море.

Западниот брег е каменест и нерамен, и на овој дел има само неколку плажи. Источната страна пак изобилува со богата вегетација.

реклама

Главната атракција на островот на легендарниот Одисеј денес е Вати, малечок пристаништен град во кој живее над половина од вкупното население. Гратчето е релативно неразвиено, во него има само неколку хотели, а рестораните, таверните и кафулињата се наредени на крајбрежјето.

Ексоги е едно од најстарите села на Итака, со поглед на морето, и таму се наоѓа црквата Света Марина, којашто вреди да се посети.

На Итака се стига со брод од околните острови Кефалонија и Лефкада. Може да изнајмите и чамец заради приватно и интимно мини-крстарење близу брегот, кој секако потсетува на сирените и нимфите од древната митологија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 19, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 19, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 19, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: