//
Следи нѐ
To Top

Странските навивачи потрошиле 1,3 милијарди евра на Мундијалот во Русија

Според извешатјот на руската „Сбербанк“ странските навивачи за време на Светското првенство во фудбал во Русија потрошиле околу 1,3 милијарди евра.

Податоците на „Сбербанк“ се однесуваат за периодот од 14 јуни до 16 јули, при што се вклучени сите плаќања со странски кредитни картички, но и плаќањата во готовина преку менувањето на валути во нејзината банкарска мрежа.

реклама

Навивачите од странство за престој во хотелите потрошиле 67,9 милиони евра, но се претпоставува дека оваа сума е значително поголема ако се земе предвид дека се користени и други видови на сместување.

Рестораните заработиле 582 милиони евра, додека 244 милиони евра се потрошени за брза храна.

Во кафетериите, продавниците за сувенири и за транспорт се потрошени 186 милиони евра.

Навивачите за време на Мундијалот на лекови во аптеките потрошиле 6,4 милиони евра, додека за спортска опрема 46 милиони евра.

Според статистиката на „Сбербанк“ биле разменети валути од 190 држави, додека најмногу кредитни картички користеле навивачите од САД, Кина и Мексико.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 22, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 22, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 22, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: