//
Следи нѐ
To Top

Вистинска реткост во скопската зоолошка – се роди албино кенгурче (ФОТО)

Вработените во скопската зоолошка градина велат дека се случила вистинска реткост, откако пред неколку месеци се роди албино кенгурче, од фамилијата на австралиски кенгур.

Албино кенгурите имаат снежно бело крзно и розе очиња и рачиња. Интересно за мајките-кенгури е тоа што мајката го носи бебето во торбичката, а тоа на таков начин цица и патува. Во првите месеци младенчето воопшто не излегува од торбичката на мајката, па вработените воопшто не знаеле дека се родило албино кенгурче.

реклама

Инаку, ова не е првиот албино кенгур во нашата зоолошка, затоа што таа е дом и на Пикси, албино кенгур која е питома и обожава да се гали со луѓе.

Во продолжение погледнете ги фотографиите:

This slideshow requires JavaScript.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 23, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 23, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 23, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: