Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Островот на лепрозните во близина на Крит

Магазин

Островот на лепрозните во близина на Крит

Малото грчко островче Спиналонга, кое денес е една од најголемите знаменитости кај островот Крит, во првата половина од 20 век било прифатилиште за заболени од лепра.

Спиналонга во јули и август минатата година ја посетиле над 4.000 туристи, а весникот „Дејли меил“ го вброи во 10-те најморничави места на планетата Земја. Се наоѓа во заливот Елунда на североисточниот дел од Крит. Од 1903 до 1957 година островот бил „колонија на лепрозните“. Последниот жител на островот, свештеник, го напуштил местото во 1962., и отогаш е ненаселен.

Од 1976 година, местото е под заштита на УНЕСКО.

До островот се стига со брод од најблиските пристаништа.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.