//
Следи нѐ
To Top

Островот на лепрозните во близина на Крит

Малото грчко островче Спиналонга, кое денес е една од најголемите знаменитости кај островот Крит, во првата половина од 20 век било прифатилиште за заболени од лепра.

Спиналонга во јули и август минатата година ја посетиле над 4.000 туристи, а весникот „Дејли меил“ го вброи во 10-те најморничави места на планетата Земја. Се наоѓа во заливот Елунда на североисточниот дел од Крит. Од 1903 до 1957 година островот бил „колонија на лепрозните“. Последниот жител на островот, свештеник, го напуштил местото во 1962., и отогаш е ненаселен.

реклама

Од 1976 година, местото е под заштита на УНЕСКО.

До островот се стига со брод од најблиските пристаништа.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 23, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 23, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 23, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: