//
Следи нѐ
To Top

Најголемата јахта со едра на светот закотвена во Албанија

Најголемата јахта со едра на светот „А“ (S/Y A – Sailing Yacht A) на рускиот милијардер Андреј Мељниченко е закотвена во најјужното албанско пристаниште Саранда.

Тоа го соопшти преку Инстаграм албанскиот премиер Еди Рама.

реклама

Според податоците достапни на интернет, вредноста на оваа јахта изнесува 420 милиони евра, долга е 142,8 метри и има три јарболи со едра високи по 90 метри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 29, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 29, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 29, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: