//
Следи нѐ
To Top

„Планината“ во Лос Анџелес понудена на продажба за милијарда долари

Имот наречен Планината, на височинка над Беверли Хилс во Лос Анџелес, е понуден на продажба за милијарда долари – највисоката цена постигната за еден имот во историјата на калифорниската метропола.

Се работи за едно од ретките големи парчиња земја во околината на градот кои не се комерцијално искористени. Просторот од 635.000 квадратни метри е поделен на 17 парцели, од кои може да се издвојат шест за луксузни вили кои лесно би достигнале цени над 100 милиони долари, особено имајќи го предвид погледот кој се простира преку целиот Лос Анџелес и островот Каталина.

реклама

Имотот бил во сопстевеност на персиската принцеза Шамс Пахлави, која планирала да изгради палата, а подоцна го купил продуцентот Мерв Грифин, кој предвидел палата со базени и хелипад, но поради финансиските проблеми морал да го продаде за скромни осум милиони долари на Марк Хјуз, основачот на компанијата Хербалајф. Хјуз починал пред да може да изгради нешто на оваа локација.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 29, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 29, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 29, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: