//
Следи нѐ
To Top

Цевчињата за пијалоци – голем еколошки проблем, но која е алтернативата?

Според извештаи на Обединетите нации, секоја година во океаните завршуваат околу осум милиони тони пластика, што има огромно штетно влијание врз морскиот свет. Во документарец на Би-би-си авторите го илустрира тоа вадејќи цевче за пијачки од муцката на морска желка.

Се покажа дека сламките за еднократна употреба се огромен дел севкупниот пластичен отпад. Само во САД и Велика Британија дневно се исфрлаат 550 милиони сламки, поради што се поголем замав зема идејата за нивно исфрлање од употреба. Компанијата Старбакс е меѓу првите кои најавија целосно исфрлање на овие помагала до 2020 година. ИКЕА ќе ги забрани уште годинава. Но, се поставува прашањето – како да се заменат?

реклама

Еден од начините е веќе познатата поклопена чаша со отвор за пиење, којашто може да се рециклира. Но, важно е да се спомене и дека тоа не е добра замена за луѓето со телесна попреченост кои не можат да држат каква било чаша, или пак старите, изнемоштени лица – тие речиси и да мора да користат цевчиња.

Мекдоналдс, на пример, има намера да ги замени пластичните со хартиени цевчиња во своите ресторани во Велика Британија и Ирска, а потоа да ги прошири и во САД, Франција, Шведска, Норвешка и Австралија.

Во кампањата против пластичните цевчиња се вклучи и британската кралица.

Според Светската здравствена организација, низ целиот свет има над 600 милиони лица со попреченост, и тие мора да бидат битен фактор при решавање на проблемот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 30, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 30, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 30, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: