fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во Атина одржан собир во чест на жртвите во пожарите

Вести

Во Атина одржан собир во чест на жртвите во пожарите

Со свеќи во рацете и со едноминутен молк, тивко, мирно, Грци од сите возрасти се собраа синоќа на атинскиот плоштад Синтагма пред грчкиот Парламент и пред споменикот на незнајниот јунак за да им оддадат почит на жртвите од пожарите, јави дописничката на МИА од Атина.

Со свеќите формираа срце, а во него бројките 23 и седум односно датумот на катастрофалните пожари – 23 јули, во кои загинаа 91 лице, а 25 се водат за исчезнати.

„Едно извини од нас, до сите вас таму горе“ е настанот организиран преку социјалните мрежи од поранешниот грчки кошаркар Јанис Гагалудис, кој ги повикува граѓаните вечерва во 21 часот со свеќи во рацете да им оддадат почит на жртвите во катастрофалните пожари.

– Можеби никој не се извини, сметам дека нашето извини за овие дечиња, за овие луѓе што загинаа е најмалку што можеме да направиме, објави кошаркарот на неговиот Фејсбук профил и ги повика граѓаните да му се придружат.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.