//
Следи нѐ
To Top

Кој сака да ослабне, не треба да појадува

Ако сте еден од оние кои сакаат да изгубат тежина, појадокот дефинитивно не треба да биде најважниот оброк во денот, се наведува во њујоршкиот „Медикал дејли“.

 Во текот на денот потребно е да имате што е можно помало ниво на инсулин, без нагло растење на лачењето..

реклама

Глукагонот, кој делува спротивно на инсулинот, треба да биде максимален. Исто така, хормонот за раст, кој кога вежбаме му се испраќа на организмот дека треба да лачи, исто така, треба да биде оптимален.

Дали тоа значи дека треба да го прескокнете појадокот? Тоа зависи која е вашата цел.

Ако сте спортист или планирате повеќе да вежбате наутро, мора да јадете појадок, во која имапротеини, органски житарки и овошје.

Ако вашата цел е губење на тежината, треба да го започнете денот со вода, чај или кафе за да се спречи поголемо лачење на инсулин, ако знаеме дека губењето на мастите е хормонална работа. Ако планирате да изгубите тежина, јадете протеински појадок и овошје со низок гликемиски индекс: јаболка, круши или сливи.

Протеините го забавуваат варењето на шеќерот, што ќе помогне нивото на инсулин да биде стабилно.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 9, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 9, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 9, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: