//
Следи нѐ
To Top

Пилотите за магијата на својата работа: Летањето е слобода

Магијата на летање го фасцинираше светот пред повеќе од еден век, а за поединци таа претставува неодолива страст и потреба, нешто како опсесија, пишува Си-Ен-Ен.

Пилотите ги образложија сите предности на работата со која се занимаваат, а меѓу нив предначат чувството на слобода, поглед од височина, животен стил, брзина на патување, интересни сопатници и немонотона работа.

реклама

Мелани Астлес, француски првак во една од дисциплините на летање и прва жена која победи на воздушните трки на Редбул вели дека уште од седмата година е вљубена во авионите.

– Најдобро е чувството на слобода кое го пружа летањето, кога ќе се стопите со авионот во едно, оставајќи ги сите проблеми на тлото и гледајќи пред себе. Навистина го гледате светот во друго светло. Често се вели дека тоа е најдобрата канцеларија во светот, вели Астлес.

Кен Хок, вработен во УПС Ерлајнс, вели дека е зависник од авиони од својот прв лет во 1972 година.

– На секој пилот летањето му е една од најдрагите работи. Кревањето на машината во воздух без оглед на тоа дали станува збор за балон хеликоптер или нешто друго тоа е едноставно „кул“, изјави Хок.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 10, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 10, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 10, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: