//
Следи нѐ
To Top

Направете ефектни селфи фотографии со беспилотниот „ЕрСелфи 2“

Ако сте навистина опседнати со правењето селфи фотографии, тешко селфи-стикот веројатно нема да Ви биде доволен, туку Ви треба нешто понапредно – а тоа е „ЕрСелфи 2“ (AirSelfie 2).

Уредот претставува мало безпилотно летало (дрон) со џебни димензии, придвижуван од четири минијатурни перки. На куќиштето, тој носи 12-мегапикселна камера со 85 степении агол на гледање за слики и видео во ФулХД резолуција, а батеријата со капацитет од 400 милиампер часови му овозможува до пет минути лет.

реклама

Во куќиштето има уште 16 гигабајти вградена меморија, што е доволно за неколку фотосесии. Опсегот на далечинското управување преку апликација за Андроид и ајОС е околу 18 метри. Сето ова е сместено во уред со тежина помал од 85 грама и со големина на обичен паметен телефон.

„ЕрСелфи 2“ е конструиран од алуминиум и се продава во црна, сребрена, златна и розово-златна боја – што значи дека најверојатно можете да го купите во иста боја како вашиот телефон.

Цената на уредот е околу 200 долари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: