//
Следи нѐ
To Top

Неколку причини за појава на темни подочници

Голем број луѓе се соочуваат со темни кругови под очите кои настануваат од повеќе причини и претставуваат естетски проблем, посебно за дамите.

Покрај генетичката предиспозиција, една од причините за темните подочници е умор и недостаток на сон. Научниците советуваат на 7-8 часа ноќен одмор.

реклама

Исто така и дехидрација на телото може да биде причина за подочници како резултат на сува кожа во тој дел од лицето. Затоа важи препораката од внесување на барем два литра водна дневно.

Изложеност на силно сонце, како и долготрајно време пред тв и компјутер без пауза го зголемуваат ризикот од темни подочници.

Како значаен фактор за појавување на темните кругови под очите, лекарите го посочуваат и пушењето кое го спречува создавањето колаген и со тоа кожата на лицето ја губи еластичноста и старее.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: