fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Напитоци што не треба да се пијат при дехидратација

Магазин

Напитоци што не треба да се пијат при дехидратација

Во летните периоди често може да се дехидрира, посебно кога температурите „соборуваат светски рекорди“. Поради тоа е важно да се внесува доволно течности, но – не било што.

Еве кои напитоци треба да се избегнуваат при телесна дехидратација:

1. Енергетски пијалаци

Без разлика дали трчате или не, т.н. „спортски пијалаци” изгледаат примамливо кога сте изложени на сонце. Но, тие се наменети за спортисти, кои губат електролит – натриум и калиум. Ним, но не и на останатите, им треба повеќе енергија, калории и јаглехидрати.

2. Вештачки сокови

Стручни лица тврдат дека како газираните сокови, така и фабричките негазирани сокови, па и џусот со парчиња овошје, се штетни. Сите тие содржат одредено количество на шеќери, вештачки засладувачи и конзерванси.

3. Витаминизирана вода

Доколку водата ја пиете со малку повеќе витамин, може и да претерате. Витаминската вода содржи и шеќери, чие количество може да биде дури и еднакво со она во газиран сок.

4. Леден чај

Ледениот чај е вкусен и вистински освежувачки напиток за летните горештини. Но, чаевите во шишиња, исто така, содржат големи количества шеќер, дури и оние „диеталните“. Тука се секако и вештачките засладувачи.

Познавачите сепак, признаваат дека од горенаведениот избор, ледениот чај е најмалото зло, бидејќи содржи многу антиоксиданси.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.