//
Следи нѐ
To Top

Напитоци што не треба да се пијат при дехидратација

Во летните периоди често може да се дехидрира, посебно кога температурите „соборуваат светски рекорди“. Поради тоа е важно да се внесува доволно течности, но – не било што.

Еве кои напитоци треба да се избегнуваат при телесна дехидратација:

реклама

1. Енергетски пијалаци

Без разлика дали трчате или не, т.н. „спортски пијалаци” изгледаат примамливо кога сте изложени на сонце. Но, тие се наменети за спортисти, кои губат електролит – натриум и калиум. Ним, но не и на останатите, им треба повеќе енергија, калории и јаглехидрати.

2. Вештачки сокови

Стручни лица тврдат дека како газираните сокови, така и фабричките негазирани сокови, па и џусот со парчиња овошје, се штетни. Сите тие содржат одредено количество на шеќери, вештачки засладувачи и конзерванси.

3. Витаминизирана вода

Доколку водата ја пиете со малку повеќе витамин, може и да претерате. Витаминската вода содржи и шеќери, чие количество може да биде дури и еднакво со она во газиран сок.

4. Леден чај

Ледениот чај е вкусен и вистински освежувачки напиток за летните горештини. Но, чаевите во шишиња, исто така, содржат големи количества шеќер, дури и оние „диеталните“. Тука се секако и вештачките засладувачи.

Познавачите сепак, признаваат дека од горенаведениот избор, ледениот чај е најмалото зло, бидејќи содржи многу антиоксиданси.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 19, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 19, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 19, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: