//
Следи нѐ
To Top

Островот Понца – бисер на италијанскиот западен брег

Италијанскиот остров Понца на којшто во 1943 година Мусолини бил чуван во заточеништво, сега секоја година е цел на инвазија од туристи.

Понца, најголемиот остров во архипелагот Понтино, се наоѓа во Тиренското Море пред заливот Гаета, на половина пат меѓу Рим и Неапол. Речиси е недопрен од модернизацијата, а прошаран со куќи, вили и места што чекаат да бидат истражени од туристите кои просто нема да можат да им одолеат.

реклама

Ноќниот живот е поприлично мирен, а вечера во некој од локалните ресторани може да трае и до раните утрински часови. Меѓу специјалитетите од морски плодови, овде се препорачуваат сабјарка, црвена риба, школки, ракчиња…

Врвна храна, топли, пријатни луѓе, сонце… Се што е потребно за опуштен летен одмор.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: