fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НАСА забележа необичен феномен на работ на Сончевиот систем

Наука

НАСА забележа необичен феномен на работ на Сончевиот систем

Со помош на вселенскиот брод „Нови хоризонти”, НАСА забележа мистериозна појава на крајот на Сончевиот систем, каде што сончевите честици допираат до границата на самиот систем, објави „Сајенс Њуз“.

На растојание 100 пати поголемо од она меѓу Земјата и Сонцето, незаситените водородни атоми во Вселената, регираат во допир со сончевите честички кои служат да го чуваат Сонцето „во балон“, наречен хелиосфера. Во пределот каде што двата вида честици делуваат едни врз други, наречен Хелиопауза, се смета дека има концентрација на водород. Тоа создава своевиден „ѕид”, што пак, ја распрскува ултравиолетовата светлина што доаѓа однадвор.

Однадвор ѕидот има повеќе ултравиолетова светлина отколку однатре, што укажува дека светлината се распрскува пред да влезе во нашиот систем.

Теоријата се уште не е потврдена, но „Нови хоризонти” продолжува со своите истражувања.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.