//
Следи нѐ
To Top

ИСТРАЖУВАЊЕ: Загадувањето на воздухот нѐ прави поглупави

Дологотрајната изложеност на загаден воздух предизвикува големо намалување на когнитивните способности и интелигенција, е утврдено во американско-кинеското истражување, објавено вчера во научниот магазин „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

– Изложеноста на големо загадување на воздухот може да предизвика намалување на когнитивните способности еднакви на губење една година образование, изјави Си Чен, еден од авторите на студијата, за „Гардијан“.

реклама

Со истражувањето се проучувани математичките и вербалните вештини на околу 32 илјади лица во Кина во текот на четири години, од 2010 до 2014. Научниците соопштија дека негативното влијание на загадениот воздух се зголемува со возраста на испитаникот, а најмногу ги погаѓа помалку образованите повозрасни мажи.

Една од причините што загадувањето на воздухот најмногу ги погаѓа послабо образованите возрасни мажи е тоа што тие најчесто работат физички работи на отворено, појаснија научниците.

Научниците нагласија дека резултатите од истражувањето имаат глобална важност, бидејќи дури 95 отсто од светската популација вдишува загаден воздух.

Истражувањето покажа дека загадувањето на воздухот, исто така, го зголемува ризикот од дегенеративни болестио како што Алцхајмеровата и други облици на деменција.

Поради загадување на воздухот, во светот секоја година прерано умираат седум милиони луѓе.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: