//
Следи нѐ
To Top

Трамп им покажа црвен картон на новинарите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во Белата куќа ја прими делегацијата предводена од првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, а во фокусот на разговорите беше Светското првенство во 2026 година, кое ќе се одржи во САД, Канада и Мексико.

Инфантино на Трамп му подари дерес со бројот 26, како и судиски потсетник и картони.

реклама

Првиот човек на ФИФА му објасни на американскиот претседател за улогата на жолтиот и црвениот картон, а Трамп потоа ги искорити картоните да ги „исфрли“ од игра присутните новинари.

По завршувањето на неофицијалниот дел, во резиденцијата на американскиот претседател се премина на разговори за сериозни теми, пред се поврзани со организацијата на Мундијалот.

Во јуни делегатите на ФИФА ги избраа САД, Канада и Мексико за домаќини Светското првенство во 2026 година. Претходниот Мундијал во Америка се одржа во 1994 година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 29, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 29, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 29, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: