//
Следи нѐ
To Top

Децата обожаваат висина, но и други претерани екстремности

Децата просто обожаваат висини. Постојано се качуваат на дрвја, на кровови од згради и тавани, поради поривот да го видат светот од поинаква, птичја перспектива, секако не размислувајќи за последиците. И тоа не е единствениот детски „екстремен спорт“ што ги привлекува.

Елен Сендсетер, професорка од Универзитетот нa Трондхајм во Норвешка, направи листa нa најопасните активности што децата најмногу ги возбудуваат.

реклама

– Големи брзини… Децата обожаваат да се лулаат на лулашки, да се санкаат, да се спуштаат на тобоган и да возат скејтборд, а тоа што ги возбудува е што немаат контрола над сето тоа.

– Остри и опасни алатки… Децата сакаат да играат со ножеви, чекани, лакови и стрели – се што може да ги повреди.

– Задевање и тепање со врсниците… Некои деца уживаат да бидат во малцинството „загрозени“, кои бркаат и малтретираат други деца.

– Криење… Кога си играат криенка, ги исполнува чувството на привремена, застрашувачка одвоеност од своите другари, а кога, пак, сакаат да се пошегуваат со родителите, овие не се нималку пријатно изненадени.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2018
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2018
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2018
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: