fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Децата обожаваат висина, но и други претерани екстремности

Занимливости

Децата обожаваат висина, но и други претерани екстремности

Децата просто обожаваат висини. Постојано се качуваат на дрвја, на кровови од згради и тавани, поради поривот да го видат светот од поинаква, птичја перспектива, секако не размислувајќи за последиците. И тоа не е единствениот детски „екстремен спорт“ што ги привлекува.

Елен Сендсетер, професорка од Универзитетот нa Трондхајм во Норвешка, направи листa нa најопасните активности што децата најмногу ги возбудуваат.

– Големи брзини… Децата обожаваат да се лулаат на лулашки, да се санкаат, да се спуштаат на тобоган и да возат скејтборд, а тоа што ги возбудува е што немаат контрола над сето тоа.

– Остри и опасни алатки… Децата сакаат да играат со ножеви, чекани, лакови и стрели – се што може да ги повреди.

– Задевање и тепање со врсниците… Некои деца уживаат да бидат во малцинството „загрозени“, кои бркаат и малтретираат други деца.

– Криење… Кога си играат криенка, ги исполнува чувството на привремена, застрашувачка одвоеност од своите другари, а кога, пак, сакаат да се пошегуваат со родителите, овие не се нималку пријатно изненадени.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.